3 lipca 2012

Highland Park 40 Years Old 

Highland Park 40 Years Old Highland Park 40 Years Old 

Whisky Single Malt – Szkocja
Region: Wyspy – Orkady
Destylarnia: Highland Park
Zawartość alkoholu: 48,3%
Cena: 7650 zł

Zakład Highland Park, najdalej na północ wysunięta destylarnia w Szkocji, znajduje się na największej wyspie Orkadów – Pomona (zwanej też Mainland, czyli „stały ląd”). Urzędnicy podatkowi na Orkadach pojawiali się rzadziej niż w innych częściach Szkocji. Przemytem zajmowały się tu nawet osoby będące miejscowymi autorytetami, jak burmistrz Kirkwall Thomas Traill z synem, a nawet pastor Magnus Eunson, założyciel destylarni w miejscu, gdzie teraz znajduje się Highland Park. Ponoć pastor chował beczki z whisky pod amboną i, korzystając ze swej funkcji duchownego, w pomysłowy sposób wyprowadzał policjantów akcyzy w pole. Podobno któregoś razu na plebani przykrył beczki wiekiem od trumny i udawał przed dociekliwymi policjantami, że odprawia pogrzeb. Nielegalną destylacją Eunson zajmował się przez 17 lat (1798 – 1815), aż w końcu został za to skazany, a gorzelnię pastora przejął John Robertson, któremu udało się wreszcie przyłapać sprytnego bimbrownika. W 1825 roku Robertson znalazł kupca na przejętą gorzelnię, Roberta Borwicka, swojego teścia. Nowy właściciel kupił też bezpośrednio sąsiadujące z nią grunty i zarejestrował zakład. Nadał mu nazwę Highland Park.

Ocena Highland Park 40 Years Old  według Dave’a Brooma:

Nos: Dojrzały,lekkie nuty rancio. Zamsz i erotyczna piżmowość. Gdzieś w głębi czai się dym a potem powraca aromat krówek i toffi. Po dodani kilku kropel wody zapach się wzmaga i trwa przez parę godzin, po czym powoli przechodzi w wonną dymność (palący się wrzos) i lekkie nuty korzenia fiołak.
Usta: Z początku  wytrawy, potem oleisty i pokrywający język. Z powrotem pokazuje się skóra z prażonymi migdałami, rodzynkami i suszonymi skórkami cytrusów.
Finisz: Długi, rześki potem słodki
Wnioski: dojrzała, rozwinięta whisky idealnie reprezentująca wyspy.

Interesują Cie luksusowe alkohole? to jest jeden z najlepszych w swojej klasie!

Cena: 7650 zł

ju wkrtce!

Highland Park 40 Years Old  | Tagi: , ,