Jak palić cygaro? – krok po kroku

1. Obcinanie
Cygara najlepszych marek zakończone są od strony ustnikowej tytoniowym kapturkiem, który należy otworzyć ostrą gilotynka lub specjalnymi nożyczkami do cygar. Gdzie obcinamy cygaro? Na kapturku gdyż on zabezpieczy cygaro przed rozwinięciem. Najlepsze miejsce to około 3, 4 mm powyżej linii styku kapturka z pokrywą.Powinno ono zostać całkowicie otwarte aby umożliwić swobodne zaciąganie

2. Banderola
Należy ją zdjąć ale najlepiej to zrobić po wypaleniu 1/3 cygara wtedy pokrywa jest rozgrzana i bardziej elastyczna. Banderole należy zdejmować poprzez ruch wykręcania niż na siłę zdejmowania. Jeżeli nie przyniesie to rezultatu pozostawić ją nie narażając cygara na uszkodzenie.

3. Przypalanie
Dwie podstawowe zasady to nie śpieszyć się i robić to dokładnie. Cygaro przypalamy pod kątem 45’ stopni do płomienia żeby nie przypalić pokrywy. To przygotuje je do równomiernego żarzenia. Podczas przypalania należy je w ustach delikatnie obracać i lekko zaciągać żeby płomień „przeskoczył na górną krawędź stopy cygara. Przypalać należy do momentu aż cała dookoła chwyci ogień. Cygaro należy przypalać bezzapachowym źródłem ognia.

4. Palenie
Cała technika polega na tym żeby się nie zaciągać. Prawdziwą przyjemnością jest smakowanie aromatycznej, bogatej kompozycji tytoniowej na podniebieniu.

5. Ponowne przypalanie
Kiedy cygaro zgaśnie podczas palenie zwłaszcza w ostatniej trzeciej części nie należy uznawać go za zakończone. Naturalne olejki eteryczna koncentrują się w zmniejszonej objętości cygarze i wygaszają je. Cygaro należy przypalić ponownie. Regułą jest, że cygaro można przypalać ponownie bez utraty jego walorów smakowych w ciągu godziny od zgaśnięcia. Jeżeli zostanie ono nie dopalona i pozostawione na następny dzień będzie miało przykry smak.
Sposobem na ponowne przypalenie jest oczyszczenie końcówki z popiołu przez przetoczenie go po popielniczce. Przypalenie końca bez pośpiechu i podniesienie do ust i pociągnięcie. Cygaro powinno wrócić do życia jeśli jednak się tak nie stanie nie pozostaje nic innego, jak zaciągać się cygarem przez kilka sekund, trzymając jego koniec nad płomieniem.

6. Gaszenie
Co robić z popiołem z cygara? Otóż nie strząsa się go cały czas z przypalonego wierzchołka. Popiół z cygara musi mieć szansę, by nadbudować się bez przeszkód, aż do momentu, gdy sam spadnie. Jego długość jest świadectwem doskonałości konstrukcji i zwinięcia cygara.
Ostateczne zgaszenie cygara to pole do dyskusji. Jedni uważają że powinno to nastąpić po wypaleniu ¾ kiedy zostało wydobyte to co najlepsze. Potwierdza to konstrukcja cygara, którego czubek skupiający wierzchołki liści jest najlżejszy, a w miarę palenia cygaro staje się mocniejsze. Ale dla niektórych sygnałem do zgaszenia będzie uczucie palenia ust i policzków ostrzegające że do palenia i delektowania się tym palenie nic nie zostało.