Geneza cygara – Czym charakteryzuje się dobre cygaro?

1. Geneza Cygara

Dzisiejsze określenie „cygaro” (ang. cigar – cygaro, cigarette – papierosy) prawdopodobnie pochodzi z języka Majów od słowa „sik’ar”, określającego właśnie palenie tytoniu. Pierwotną postacią cygara było długie, grube zawiniątko, składające się z liści tytoniu, zwiniętych w wysuszone palmowe lub kukurydziane duże liście. Kiedy Krzysztof Kolumb wylądował ze swymi marynarzami na nieznanym lądzie, został zaproszony do domów Indian Arawaków i poczęstowany suszonymi liśćmi tytoniu. Taką to postać dzisiejszych cygar i papierosów zobaczył Krzysztof Kolumb u Indian Amerykańskich w 1492 roku.
Pierwotnie tytoń był palony w fajkach. Później bardziej popularne stało się palenie go w papierosach i cygarach. Pierwszym rodzajem papierosów był tytoń nabijany do wydrążonych lasek z trzciny lub kawałki liści tytoniowych zwijane w kukurydziane łuski lub inne „opakowania” z warzyw. Palenie tytoniu pod postacią papierosów stało się bardzo rozpowszechnione w XVIII wieku, a pierwsza fabryka papierosów została założona w Hawanie na Kubie w 1853.
Prócz Kuby tytoń cygarowy jest także uprawiany w Republice Dominikany i w niektórych częściach Hondurasu, Nikaragui czy Meksyku. Cygara kubańskie są ręcznie wyrabiane zawierają tytoń pochodzący z tych czterech wyżej wspomnianych regionów. Mimo indywidualnego charakteru różnych marek hawan, wszystkie z nich posiadają pewne wspólne, charakterystyczne cechy – pełny i bogaty smak oraz wyjątkowych aromat. Tradycyjne, od dziesięcioleci, takie same, metody fermentacji tytoniu, pozwalają uzyskać oleisty wygląd cygara, co szczególnie jest pożądane przez klientów.

2. Czym charakteryzuje się dobre cygaro?

Najwyższą klasę reprezentują cygara ręcznie wykonane – wnętrze zawiera całe liście tytoniu ciasno zwinięte w rurkę, tworząc wkładkę, którą owijają liście tytoniowe tzw. zawijacze, na końcu jest zawinięte jednym specjalnym liściem z wyselekcjonowanych odmian, zwanym pokrywą .